Zateplení domu, fotovoltaika či tepelné čerpadlo ušetří desetitisíce ročně

Energetická krize v Evropě nebude podle mnoha odborníků trvat pouze tuto zimu, ale kvůli napjatým dodávkám plynu minimálně i tu další. I proto dávají v dnešní době úspory s dlouhodobým efektem, i přes vyšší náklady na jejich realizaci, smysl. V případě rodinných domů jde o zateplení včetně nových oken či získávání energie ze slunce.

„Pokud dům dobře zateplíte, snížíte spotřebu energie na vytápění o dvě třetiny i víc. A to můžou být až desítky tisíc korun ročně,“ uvádí na svých webových stránkách v sekci poradenství energetický dodavatel E.ON.

Zateplit dům se vyplatí i částečně. Pokud tedy domácnost nemá dostatek finančních prostředků na celý dům, může zateplit aspoň stropy nebo střechu. U té dochází ke snížení energetické spotřeby až o 20 procent.

V rámci dlouhodobých úpor mají nemalý vliv také okna a dveře. Těmi starými může z domu unikat až 40 procent tepla. Pokud si však domácnost nemůže nová okna dovolit, doporučuje se během zimy alespoň okna utěsnit, například pomocí silikonových pásků.

Máte doma tepelné čerpadlo? Popularita těchto zařízení v posledních letech značně roste. Důvod je jednoduchý: jedná se o jeden z nejúspornějších zdrojů tepla, přičemž zařízení je možné využít nejen k topení, ale třeba i ohřevu vody. Podle informací na webu E.ONu může domácnost díky tepelnému čerpadlu ušetřit desítky tisíc korun ročně.

Čím dál využívanější technologií je také fotovoltaika produkující solární energii ze slunce. Pomocí střešních solárních panelů a elektrického bojleru máte v závislosti na počtu panelů o ohřev vody z větší části postaráno.

Pořídit si lze i celou solární elektrárnu, která neobstará jen ohřev vody, ale i elektrický proud do zásuvek. Oproti fotovoltaice už se však jedná o nákladnější a z pohledu instalace náročnější zařízení. Na druhou stranu investice se po nějakém, byť delším čase vrátí, a hlavně domácnost bude energeticky nezávislá.

Pro domácnosti s běžnými příjmy pak existuje dotační program Zelená úsporám, kde výše dotace pokrývá 50 procent nákladů na nové zařízení (např. fotovoltaika). V případě kombinace více úsporných opatření je dotace ještě o deset procent vyšší.

Zdroj článku: Novinky.czNAŠI DODAVATELÉ

Dodavatele_1500