Mraky nevadí, za sezonu dokážou soláry snížit náklady na topení o 40 procent

Dá se fotovoltaikou také topit? To je aktuálně problém, který asi nejvíce zajímá ty, již už panely na střeše mají, nebo je jenom plánují. V době rapidně rostoucích cen plynu je právě tato možnost zásadní výhodou.

Ano, ale i ne. Takto, na první pohled možná vyhýbavě, odpovídá na otázku dalšího využití fotovoltaické elektrárny známý propagátor fotovoltaiky Jan Staněk. Všechno ale vzápětí dopodrobna vysvětlí.

Proto se určitě vyplatí zhlédnout už deváté video seriálu Domácí fotovoltaika.

V každém případě začněte kvalitním zateplením vašeho domu, minimalizujte úniky tepla. Až potom dává tepelné čerpadlo s fotovoltaikou smysl.

„Plynový kondenzační kotel o maximálním výkonu 14 kilowatt jsme nahradili stejně výkonným tepelným čerpadlem,“ říká Staněk hned v úvodu videa, které je věnované právě součinnosti fotovoltaiky s tepelným čerpadlem.

Odkaz na video ZDE.

Zároveň ale nainstaloval ještě akumulační nádobu obsahu 860 litrů, v níž tepelné čerpadlo ohřívá vodu pro topení. Tato voda na principu průtokového ohřívače pak ohřívá také vodu užitkovou. „Tepelné čerpadlo nám tedy tímto způsobem celý rok vyrábí teplou vodu na koupání,“ vysvětluje Jan Staněk. A vzápětí ukáže i přehled ročního provozu tepelného čerpadla ve svém rodinném domě včetně toho, kolik energie bylo kdy třeba dokoupit ze sítě a kolik elektřiny tepelnému čerpadlu dodala fotovoltaika.

V ideálním případě dokáže tepelné čerpadlo v souhře s fotovoltaickým systémem zkrátit topnou sezonu na polovinu. Elektřinou nakoupenou z běžné sítě se bude určitě topit v listopadu, prosinci a v lednu. Ale už v únoru, bude-li počasí přát třeba jako vloni, už začínáte šetřit. Díky tomu lze pak celkové náklady na nákup elektřiny pro vytápění snížit i o 40 procent.

Kolik se dá fotovoltaikou ukrojit z ročních nákladů na elektřinu, jak domácí fotovoltaické elektrárny dimenzovat a kolik za ně utratit, to všechno popisuje Jan Staněk v deseti dílech seriálu Domácí fotovoltaika. Všechny díly je možné stále zhlédnout na webu Seznam Zprávy.

Seriál videí o domácí fotovoltaice

Článek byl převzat v webu seznamzpravy.czNAŠI DODAVATELÉ

Dodavatele_1500